0

NFT یا توکن غیر مثلی چیست + نحوه ایجاد و خرید و فروش آنها

 

توکن غیرمثلی که با علامت اختصاری NFT نیز نشان داده ‌می‌شود، نوعی از دارایی‌های دیجیتالی به شمار می‌رود که در حوزه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر می‌توانیم اینطور بیان کنیم که این توکن‌ها دارایی‌های رمزنگاری شده هستند که برای متمایز کردن آن‌ها از یکدیگر، از کدهای شناسایی منحصر به فرد بهره گرفته می‌شود.

لازم به ذکر این نکته بوده که این دارایی‌ها را نمی‌توان معامله و یا مبادله کرد؛ به همین علت یکی از بهترین گزینه‌ها برای معاملات تجاری است. در ادامه به صورت کامل‌تر این مطلب را مورد بررسی قرار خواهیم دادیم و شما را با نحوه ایجاد و فروش این توکن‌ها آشنا خواهیم کرد. پس تا انتها همراه ما باشید.

 

آشنایی کامل با توکن غیرقابل معاوضه یا Non Fungible Tokens

چیزهایی که باید درباره توکن غیرمثلی بدانید

نکات زیادی وجود دارند که شما باید درباره این توکن‌ها بدانید. هر کدام از آن‌ها اهمیت بالایی را به خود اختصاص داده‌اند و باید توجه زیادی را نسبت به آن معطوف نمایید. از جمله این موارد می‌توان گزینه‌های زیر را نام برد:

 1. شما در ابتدا باید بدانید که NFT ها نوعی از ارزهای رمزنگاری هستند که کاملا منحصر بفرد بوده و در بلاکچین‌ قرار گرفته‌اند. همچنین قابلیت تکرار ندارند.
 2. از این توکن ها می‌توان برای اثبات مالکیت دارایی های فیزیکی یا دیجیتالی استفاده کرد. آثاری هنری، املاک و مستغلات در بین این موارد جای داده می‌شوند. به عنوان مثال اگر شما NFT یک اثر هنری را خریداری کنید از آن پس صاحب آن اثر خواهید بود و می توانید آن را به دیگر افراد بفروشید.
 3. توکن کردن دارایی‌ها در دنیای واقعی به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید خرید و فروش معاملات خودتان را اثرگذارتر کنید. همچنین از این طریق احتمال کلاهبرداری نیز کاهش پیدا می‌کند.
 4. از توکن‌های غیرمثلی می‌توان به منظور نشان دادن هویت مردم، حقوق مالکیت و… بهره برد.

 

 

 

ساختار توکن غیرمثلی یا NFT

به طور کلی ساختار خاصی که این توکن‌ها دارند، باعث می شوند تا هر کدام پتانسیل کافی را برای استفاده های مختلف داشته باشند. به عنوان مثال آن‌ها یک وسیله و یا به عبارتی راهکار ایده‌آل برای نمایش دیجیتالی دارایی‌های فیزیکی از جمله املاک و مستغلات هستند. توکن غیرمثلی مبتنی بر بلاک چین ها طراحی شده‌اند.

به همین علت می‌توان از آن به منظور حذف تمامی واسطه‌ها بهره برد و به صورت مستقیم با هنرمندان و مخاطبان به منظور مدیریت کردن هویت ارتباط برقرار کرد. در نگاه کلی‌تر می‌توانیم اینطور بیان کنیم که NFT ها می‌توانند تمامی واسطه‌ها را حذف کنند، معاملات را ساده‌تر کنند و در نهایت بازارهای جدیدتری را ایجاد کنند.

بیشتر بازارهای فعلی که حول توکن‌ها هستند، شامل مجموعه‌های کلکسیونی، آثار هنری دیجیتال و به طور کلی موارد کمیاب هستند. بیشترین فضای تبلیغاتی که می‌توانید از توکن‌ها شاهد باشید، فضای NBA Top Shot است.

این مورد فضایی است که می‌توان تمامی توکن‌های غیر قابل انعطاف را در داخل کارت‌های دیجیتال جمع کرد. شاید باور کردن این موضوع برای شما سخت باشد ولی برخی از این کارت‌ها با ارزش‌های چند میلیون دلاری به فروش می‌رسند. به عنوان مثال اولین نسخه از توکن توییت ارزشی معادل با ۲٫۵ میلیون دلار دارد.

 

توضیح به بیان ساده تر

اگر هنوز درک کاملی از توکن غیر مثالی ندارید، هیچ مشکلی وجود ندارد. چرا که به صورت کامل‌تر آن را برای شما توضیح خواهیم داد. توکن‌ها مانند پول‌های فیزیکی هستند و می‌توانند معامله و یا معاوضه شوند. به عبارت دیگر می‌توان آن‌ها را با یکدیگر مبادله نمود. اجازه دهید این مورد را با یک مثال برای شما روشن کنید.

ارزش یک بیت کوین با بیت کوین دیگر برابر است و این اصل همیشگی است. در واقع یک واحد همیشه با واحد دیگر در کفه ترازو با یکدیگر مساوی و برابر هستند. یا به عنوان یک مثال دیگر شما می توانید اسکناس ۱۰ هزار تومانی خود را به دوستتان معاوضه کنید چرا که هر دو یک ارزش مشخص و ثابتی دارند. این یک ویژگی برتر به شمار می‌رود. به همین علت می‌توان از این ارزهای پایه به عنوان یک وسیله امن برای انجام معاملات استفاده کرد.

این در حالی است که ارزش یک توکن NFT با توکن دیگر برابر نیست. به عنوان مثال یک توکن شاید برای یک نقاشی مشهور ایجاد شده باشد و یک توکن دیگر برای یک موزیک. هر کدام از این توکن ها ویژگی های خاص خود را دارند و از آنها فقط همان یک مورد وجود دارد. از آنجایی که هر NFT یک الگوی رمزنگاری متفاوت را به خود اختصاص داده است و به صورت غیرقابل تعویض است، امکان هک شدن هم به طور کامل منتفی می‌شود. در واقع آن‌ها دارایی‌ها را به صورت دیجیتالی به نمایش در می‌آورند و به پاسپورت‌های دیجیتالی تشبیه شده‌اند. دلیل این تشبیه کردن نیز این بوده که هر توکن یک هویت منحصر به فرد و غیر قابل انتقال را به خود اختصاص داده است.

همچنین یک توکن غیرمثلی از قابلیت ترکیب و توسعه نیز برخوردار است. یعنی شما می‌توانید یک توکن را با دیگری ترکیب کنید و سپس یک توکن منحصر به فرد دیگری را تولید کنید.

مانند چیزی که در بیت کوین وجود دارد، NFT ها نیز دارای جزئیاتی برای مالکیت هستند تا از این طریق بتوان دارندگان را راحت شناسایی کرد و عملیات انتقال را به انجام برساند. همچنین مالکان نیز از این قابلیت برخوردار هستند تا خودشان ویژگی‌هایی که با دارایی آن‌ها مربوط هستند را در داخل توکن‌ها به ثبت برسانند.

 

 

 

درک بیشتر توکن های غیرمثلی

یک مثال برای درک بهتر…

به این مثال توجه کنید تا راحت‌تر به مفهوم این بخش پی ببرید. هنرمندانی که دارای آثار هنری دیجیتال هستند، می‌توانند امضای خود را به عنوان یک نشانه و یا ویژگی در توکن ها ثبت کنند.

یکی از موارد مهمی که باید درباره توکن های غیرمثلی بدانید این است که این توکن ها با استفاده از استاندارد ERC-721 به تکامل رسیده‌اند. این استاندارد توسط افرادی که مسئولیت ارتقاء استاندارد ERC-20 را برعهده داشته‌اند، ساخته و پرداخته شده است. همچنین این استاندارد می‌تواند موارد مختلفی را تعریف کند. از جمله:

 • حداقل رابط
 • جزئیات مالکیت
 • امنیت
 • داده‌ها

چهار گزینه ذکرشده برای تبادل و توزیع رمزارزها مورد نیاز هستند. یکی دیگر از استانداردهایی که در این توکن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، استاندارد ERC-1155 است. هدف از بهره بردن از این استاندارد کاهش معاملات و همچنین کاهش هزینه‌های ذخیره سازی مورد نیاز برای NFT ها است.

 

معروف‌ترین NFT ها

شاید معروف‌ترین حالتی که برای توکن‌های غیر مثلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، رمزنگاری و یا به اصطلاح cryptokitties باشد. این گزینه برای اولین بار در نوامبر سال ۲۰۱۷ معرفی شد. cryptokitties که به صورت نمایش دیجیتالی هستند از شناسایی منحصر به فرد بهره مند بوده و در بلاکچین اتریوم قرار دارد. هر kitty منحصر به فرد بوده و هر کدام قیمت متفاوتی را در اتر (ether) دارند.

هر کدام از این توکن‌ها در بین خود ترکیب می‌شوند و گزینه‌های جدیدی را تولید می‌کنند. هر کدام از آن‌ها در مقایسه با خانواده خود صفات جدیدی را پیدا می‌کنند و به صورت متفاوتی ارزیابی می‌شوند. زمانی که این سیستم رمزنگاری معرفی و توسعه شد، در همان هفته اول توانست محبوبیت زیادی را به دست بیاورد. شاید باور کردن این موضوع برای شما سخت باشد ولی این توکن که به شکل گربه است، ارزشی بالایی معادل با ۲۰۰ هزار دلار را دارد که برابر با ۵۰۰ اتر است.

 

ویژگی های توکن های غیر مثلی

توکن غیرمثلی و یا همان غیرقابل معاوضه توانسته‌اند، ویژگی‌های مختلفی را به خود اختصاص دهند که از آن‌ها می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • کمیاب بودن

اولین ویژگی از این توکن‌ها مربوط به کمیاب بودن آن‌ها است. به همین دلیل می‌توان شاهد ارزش بالای آن‌ها بود. البته لازم به ذکر این نکته بوده که توسعه دهندگان توکن‌ها می‌توانند به تولید تعداد زیادی از ان‌ها مشغول باشند، ولی با وجود محدودیت‌هایی که وجود دارند، باعث می‌شوند تا کمیاب بودن آن‌ها را حس کنید.

 • تقسیم نشدن

تقسیم نشدنی از دیگر ویژگی‌هایی به شمار می‌رود که در توکن غیر مثالی می‌توانید ببینید. حالا مقصود از تقسیم نشدنی چیست؟ یعنی اینکه این دسته از توکن‌ها نمی‌توانند به واحدهای کوچک دیگری تقسیم شوند. به عنوان مثال شما می‌خواهید یک اثر هنری را خریداری کنید. شما تنها بخشی از آن را نمی‌توانید بخرید و باید تمامی آن را تهیه کنید. البته این امر چندان قانونی نیست.

 • برخورداری از اصالت

یکی از بهترین ویژگی‌هایی که می‌توانید در این توکن‌های غیرقابل معاوضه مشاهده کنید، اصالت آن‌ است. حال این اصالت از کجا می‌آید؟ این نوع از توکن‌ها از آنجایی که مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین هستند، می‌توانید از اصالت آن‌ها اطمینان ایجاد نمایید. همچنین لازم است که این نکته را ذکر کنیم که به خاطر همین اصالت ساخت موارد جعلی کاملا غیر ممکن بوده و انجام نشدنی است.

 • یکتایی

یکتایی را می‌توان در بین ویژگی‌های اصلی توکن غیرمثلی جای داد. در این توکن‌ها زبانه‌ای وجود دارد  که چندین اطلاعات ثابت را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین موضوع باعث خواهد شد تا یکتا بودن توکن‌های غیرقابل تعویض اثبات شود. این ویژگی دقیقا نشان‌دهنده اصالت نهایی نیز است.

 

 

 

کاربردهای NFT

کاربردهایی که NFT ها به خود اختصاص داده‌اند، بسیار گسترده بوده و هر کدام اهمیت خاص خودشان را دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 

۱- گیمینگ

بدون شک یکی از محبوب‌ترین صنعت‌های حال حاضر که از توکن‌های غیرقابل معاوضه استفاده می‌کند، صنعت گیمینگ است. چرا که آن‌ها این قابلیت را دارند تا برخی از مشکلاتی که در داخل بازی به صورت ذاتی وجود دارند را حل نماید. برای این امر می‌توانیم بازی فورتنایت را مثال بزنیم. چرا که در این بازی فروش محصولاتی همچون اسکین و سلاح ممنوع است. از این رو با استفاده از این توکن‌ها می‌توانید امکانات را راحت‌تر از چیزی که فکر می‌کنید در بازی‌های مختلف منتقل کنید.

 

۲- تشخیص هویت

از دیگر کاربردهایی که می‌توانید از این توکن‌ها مشاهده کنید، تشخیص هویت است. یعنی اگر می‌خواهید با جعل هویت مبارزه کنید، یکی از ایده آل‌ترین‌ها استفاده از این توکن‌ها است. به عنوان مثال هنرمندان مختلفی وجود دارند که به خاطر حق و حقوق کپی رایت، به دنبال تبدیل کردن آثار خود به توکن‌های غیرقابل معاوضه هستند. همچنین امروزه مدارک دانشگاهی نیز به همین صورت تبدیل می‌شوند.

 

۳- آثار کلکسیونی

برای اینکه در دنیای آثار کلکسیونی شروع جدیدی مشاهده شود، می‌توان از توکن غیرمثالی بهره برد. از این رو امروزه کلکسیونرهای زیادی وجود دارندکه پا در سرمایه گذاری دیجیتال می‌گذارند و نهایت بهره را از آن می‌برند.

البته این کاربردها تنها به همین جا ختم نمی‌شوند و موارد دیگری را نیز به خود اختصاص داده‌اند که می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • سرمایه‌های دیجیتال
 • توکن ERC-721
 • کشت سود در Defi
 • مهارت‌های فردی

 

چگونه می‌توانیم توکن غیرمثلی ایجاد کنیم؟

یکی از سوالاتی که در این باره به وجود می‌آید این بوده که چگونه می‌توانیم توکن غیرمثلی ایجاد کنیم. ایجاد کردن NFT کار سختی نیست و هر فردی می‌تواند نسبت به ساخت آن اقدام نماید. تنها چیزی که در این فرآیند نیاز دارید، یک کیف پول دیجیتال است.

همچنین باید کمی اتریوم بخرید و به بازار NFT مورد نظر وصل شوید. با انجام دادن تمامی این موارد قادر خواهید بود تا محتوا و یا هنر خود را بارگذاری و آپلود کنید و آن‌ها را تبدیل به یک هنر NFT نمایید. فکر نمی‌کنید بسیار ساده است؟

 

معرفی بازارهای خرید و فروش NFT

تعداد بازارهای آنلاینی که می توانید در آنها توکن های NFT خود را بفروشید و یا NFT دیگران را بخرید روز به روز در حال افزایش هستند. اما دو بازار زیر دارای بیشترین معاملات هستند و کار با آنها بسیار ساده است.

۱- Opensea

۲- Rarible

 

چگونه NFT ها را بفروشیم؟

توکن‌های غیرمثلی در بازارها نیز به فروش می‌رسند. شما در اصل محتوای خودتان را در مارکت و یا همان بازار آپلود می‌کنید و سپس با استفاده از دستورالعمل‌ها آن را به NFT یا توکن تبدیل می‌کنید. همچنین شما این قابلیت را خواهید داشت تا موارد خاصی مانند شرح کار و قیمت پیشنهادی را نیز در محتوا و هنر خود بگنجانید. بیشتر NFT ها با استفاده از اتریوم خریداری می‌شوند اما می توانید با سایر توکن های ERC-20 مانند WAX و Flow نیز خریداری کنید.

 

سخن آخر

در این مطلب به بررسی توکن غیرمثلی و یا NFT پرداخته شد. این توکن ها توانسته‌اند کاربردهای مختلفی را به خود اختصاص دهند که هر کدام از آن‌ها اهمیت مخصوص خود را دارند. همچنین می‌توانید کاربردهای مختلفی از این توکن‌ها را شاهد باشید که در این مطلب به صورت کامل آن‌ها را به شما معرفی کردیم.

در نهایت اگر می‌خواهید قابلیت فروش و ایجاد این توکن‌ها را داشته باشید، کافیست برای خودتان یک کیف پول دیجیتال را ایجاد نمایید و سپس با استفاده از دستورالعمل‌های گفته شده، نسبت به انجام هر کدام اقدام نمایید.

NFT
ارسال دیدگاه